сьогодні
23
листопада 2024
ПЕРША НЕДІЛЯ ВЕЛИКОГО ПОСТУ “ТОРЖЕСТВО ПРАВОСЛАВ’Я”, Є ДНЕМ ВШАНУВАННЯ “ДУБИНСЬКОЇ” ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ!
7 березня 2020
Dubnosobor

Початок історії Дубенської ікони Божої Матері пов’язаний зі святим благовірним князем Костянтином Острозьким. Перша згадка про неї датується 1565р. за переказом, цей святий князь подарував образ Божої Матері зі свого дому до родового Спасо-Преображенського монастиря у м.Дубно після того, як перед ним зцілилася від сліпоти жінка, яка була в гостях у його маєтку.

dubenska_ikona

Житіє святого благовірного князя Костянтина засвідчує, що він любив на час Великого посту віддалятися від справ до Дубенського Спасо-Преображенського монастиря, в якому проводив першу седмицю Святого посту. Дубенський образ прикрашала дорогоцінна риза з перлів, що також вважалося ознакою княжого дару.

Сам образ не зберігся (був втрачений під час І Світової Війни), але за існуючими зображеннями він належить до іконографічного типу «Умиління» та зовнішньо подібний до Почаївської ікони Божої Матері. Висловлюється припущення, що він був списком з Почаївського чудотворного образу, який або був зроблений за повелінням благовірного князя Костянтина, або був подарований йому Почаївським монастирем.
Особливого дня шанування для ікони встановлено не було, однак сама ікона шанувалася благочестивим народом, що підтверджується також відомостями, вміщеними у Православній енциклопедії про Дубенську Острозьку ікону Божої Матері.
Дубенська ікона Божої Матері при збереженні загальної композиції образу є дещо довільним списком вищезазначеної Острозької ікони, створеним ймовірно у другій половині ХІХст. Найменування ікони «Дубинська» зазначене на образі (очевидно, що у напису вжито «и» замість «е» через відсутність напису на оригіналі образа і можливе сприйняття найменування на слух самим іконописцем).

За переказом, поява списку Дубенського образу Богородиці на Чернігівщині пов’язана з чудесним повелінням одному з ченців у м.Дубно «віднести образ у ліси Чернігівські» для молитов про захист від епідемії морової язви. Після звершення молебнів перед образом у Новгороді-Сіверському, Коропі, Сосниці епідемія поступово стихла.

Образ зберігався у Пустинно-Рихлівському Миколаївському монастирі, де перед ним молився послушник цієї обителі Лука – майбутній преподобний Лаврентій Чернігівський. У 20-х роках ХХст. під час розорення монастиря ікона потрапила до благочестивої парафіянки монастиря, яка зберігала її до кінця 90-х років.

У 2000 році ікона була передана до родини В`ячеслава Павленка (нині священика), де у 2004 році почала мироточити. У 2009р. біля ікони зцілився священик Сумської єпархії Володимир, який мав пухлину в горлі, а також парафіянка з м. Шостки Марія, яка перенесла інсульт.

З благословення Преосвященного Іларіона, єпископа Чернігівського і Ніжинського, у 2010 році була передана до кафедрального собору святої великомучениці Катерини м. Чернігова на постійне перебування. І з тих пір, з благословення владики Іларіона, ікона Дубенська почала подорожувати по храмах України: ікона пів року перебувала у м. Львові та Львівській області, Дніпропетровській області, Тернопільській області, де до неї зверталися за молитовною допомогою сотні тисяч людей.
За свідченням священика Петра Потоцького та священика Михайла Болюка, які постійно супроводжували ікону, біля неї відбувалися і продовжують відбуватися різноманітні зцілення від душевних і тілесних хвороб. Були зафіксовані випадки зцілення від онкологічних хвороб, хвороб голови та ін..

З благословення Преосвященного Євстратія, Архиєпископа Чернігівського і Ніжинського, у лютому 2012р. ікона продовжувала подорожувати у Черкаську область Уманського району. Де відбулися три зцілення.

Першого серпня 2012р. під час звершення архієрейського богослужіння у Покровському кафедрального собору м. Рівного образ Пресвятої Богородиці знову замироточив.

DSCN0482

21 липня 2013р. ікона Божої Матері, перебуваючи в м. Тернополі в храмі Різдва Пресвятої Богородиці, також замироточила.

Від цього часу Дубенський образ Божої Матері оточений особливим шануванням, за молитвами перед ним відбувається багато зцілень.

На той час,Синод Української православної Церкви Київського патріархату, під головуванням Патріарха Київського і всієї Руси – України Філарета розглянув прохання архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія і постановив: ” Благословити щорічно звершувати на честь Дубенської-Чернігівської ікони Божої Матері святкування у кафедральному соборі святої великомучениці Катерини м. Чернігова, в місці збереження ікони. Святкування звершувати в неділю Торжества Православ’я, коли Церквою особливо вшановуються чесні ікони, відомості про що внести у місяцеслов”.

У 2014 році образ Божої Матері перебуваючи в Свято-Іллінському соборі м.Дубна випускає, під час молитви, миро по склі, а на задній стороні, з’являється мокра пляма, яка з часом засихає, але не зникає.

e0b9c231f607e4bd6fa6291774b2bc7f36e3d55c100cd4416c9229b15788c007

Люди зі сльозами проводжають свою святиню. Через деякий час на домашній невеличкій іконі “Дубинській”, прот.Ігор Когут, помічає аналогічну пляму засохшого мира і усі ці події спонукають небайдужих християн Дубна до повернення своєї святині, а величні історичні події Українського Православ’я 2018-2019 років дали наснагу на звершення духовної праці. Так 2019 року 3 лютого у день інтронізації Блаженнійшого Епіфанія митрополита Київського і всієї України, на прохання дубенчан, відтворити святиню образу Пресвятої Богородиці Дубенської, Високопреосвященнійший Іларіон архиєпископ Рівненський і Острозький (владикою Іларіоном, під час його перебування на Чернігівській кафедрі, було знайдено мощі прп.Меркурія ігумена Бригинського та принесено до Свято-Катеринівського храму м.Чернігова, також у той же храм було принесено ним знайдений список “Дубинської” ікони Б.М.), благословив настоятелю Свято-Іллінського собору м.Дубна прот.Ігорю Когуту взяти під особистий контроль написання образу. Було віднайдено в архівах усі можливі зображення втраченої ікони. Усі вони були дещо різні, але абсолютно з одинаковим ликом, де спершу здавалося що це фото людини, а не написаний образ. І ось керуючись даним матеріалом було сформовано, з благословіння Блаженнійшого митрополита Епіфанія, ескіз ікони.

69334857_750571338696336_5951173137071603712_n

22 березня митрополит Київський і всієї України освятив дошку і благословив іконописців до благословенної справи. Люди радо сприйняли цю звістку і приносили до Свято-Ілінського собору Дубна свої пожертви для написання образу, який отримав назву:” Образ Пресвятої Богородиці “Дубенська (Іллінська)”, а на самій іконі додалися зображення св.блг.кн.Констянтина Острозького як будівничого міста, храмів та монастирів; а також-пророка Іллі, як покровителя міста; Спасівський та Хрестовоздвиженський монастирі і Свято-Іллінський собор де перебувала ікона, а також Видубицький монастир міста Києва звідки й взяла початок нова ікона, задля того, щоб майбутні покоління не плутали даний образ з іншими копіями, а сама назва вказує на постійне місце перебування ікони. 2 серпня у день пам’яті пророка Іллі покровителя міста Дубна у Свято-Іллінському соборі цей образ Пресвятої Богородиці був освячений Блаженнійшим митропрлитом Епіфанієм.

dsc_5419 - копия
І саме перший хід з образом для молитви відбувся 18 серпня до Свято-Преображенського храму м.Дубна з благословіння архиєпископа Іларіона на прохання настоятеля даного храму о.Богдана, так як історія першого образу Дубенської Богородиці безпосередньо була пов’язана з цим храмом куди він і був подарований князем Острозьким. Ікона перебувала в Преображенському храмі протягом 18 та 19 серпня, після чого повернулася до Свято-Іллінського собору м.Дубна. У 2020 році 14 січня, під час святкової Новорічної Божественної літургії, у Свято-Іллінському соборі замироточила ще одна невеличка ікона “Дубинська”, яка перебувала в ікононописній майстерні під час написання ікони Божої Матері “Дубенської (Іллінської)”.