сьогодні
24
листопада 2024
17 вересня ікони Божої Матері «Неопалима Купина».
16 вересня 2017
Dubnosobor

Одним із старозавітних прообразів, що вказували на Божу Матір, була неопалима купина – кущ, який Мойсей бачив у полум’ї, але не згорав. Ця купина знаменувала собою непорочне зачаття Богоматір’ю Христа від Духа Святого. Ставши Матір’ю, Вона залишилася Дівою: до різдва Діва, у різдві Діва і по різдві Діва. Можна дати ще інше тлумачення прообразу неопалимої купини: Богоматір, народившись на грішній землі, стояла також безумовно чистою , непричетною до гріха, що не пізнала беззаконня. У церковних співах чуємо цей старозавітний символ: «Як і купина не згорала будучи обпалюваною, так, Ти Дівою, народила». У стихирі на Благовіщення співається: «Радуйся, Купино неопалима». Благочестя християнське закріпило в художньому образі цю думку, звідси і виникла ікона «Неопалима Купина» . За народним віруванням, ця ікона спасає доми, де її вшановують від вогню.

За розповіддю одного очевидця, що потрапив на велику пожежу, яка охопила багато будівель, він бачив дерев’яний будиночок, що не загорявся : біля нього нерухомо стояла жінка, тримаючи в руках ікону «Неопалима Купина». По її щоках текли сльози, але обличчя виражало повний спокій і непохитну віру. Видно було , що вона не турбується за свій будинок, а плаче за нещастя інших. Пожежа посилювалась, а жінка стояла нерухомо. На наступний день очевидець повернувся на попелище, – там височів тільки один будиночок, збережений чудотворною силою ікони.

«Неопалима Купина» зображувалася іноді у вигляді охопленого полум’ям куща, над яким височить Богоматір з Немовлям на руках, але набагато частіше на іконі можна бачити восьмикутну зірку, що ображається навколо Божої Матері. Зірка складена з двох чотирикутників, один з яких пофарбований у червоний колір – образ полум’я, інший, нагадуючи зелень таємничого куща, – в зелений. У кутах ікони – чотири символи, що згадуються в Апокаліпсисі Іоанна Богослова: людина, лев, тілець і орел, а також архангели з тими символами, які вказує їм церковне передання, – Михаїл з жезлом, Рафаїл з алавастровою посудиною, Уриїл з вогненним мечем, Селафіїл з кадилом, Варахиїл з виноградним гроном і Гавриїл з гілкою благовіщення. У руках Пречистої Діви зображується ще іноді Ліствиця, що торкається плеча Богоматері – знамення того, що Вона звела людство від землі на Небо. Пишуть іноді ще ворота і жезл – символ Спасителя , якого називають в церковних піснях «жезлом від кореня Єссея».

Ікона Пресвятої Богородиці «Неопалима Купина» з давніх давен вшановується на нашій землі, про що свідчить велика кількість шанованих образів цієї ікони Богоматері в різних храмах і монастирях України.

За матеріалами: Рівненська Єпархія.