За переказами, Єрусалимська ікона Божої Матері була написана в 15-й рік після Вознесіння Господнього (48р. н.е.), в Гефсиманії, і була першою з сімдесяти ікон Богородиці, створених святим євангелистом Лукою. Старець Паїсій Святогорець саме про цю ікону сказав, що вона більш за всі інші має портретну схожість з Богородицею.
Призначалася ікона для єрусалимської громади. За деякими свідченнями, саме цей образ, що знаходився колись у храмі Воскресіння Христового в Єрусалимі, є тією чудотворною іконою Матінки Божої, від якої зійшов і почувся голос до преподобної Марії Єгипетської, що навернув її від гріховного шляху.
За візантійського імператора Лева Великого (457-474рр.), Єрусалимську ікону було перенесено до Константинополя і поміщено в храмі Богоматері, названому “Пігій”, тобто “Джерело”.
За імператора Іраклія (575 – 641рр.) місто обложили скіфи, проте врятувала його від захоплення саме всеміська загальна молитва перед цим святим образом. На згадку про це диво, ікону перенесли в один з головних храмів Візантії – Влахернську церкву, де вона і зберігалася протягом майже трьох століть.
У зв’язку із Хрещенням Київського князя Володимира в 988 році, візантійці подарували святий образ Богородиці на Русь. Згодом Єрусалимську ікону було відправлено до новохрещених новгородців. Більше 400 років образ Богородиці перебував у Софійському соборі Великого Новгорода. Його шануванням тут обумовлена особлива любов до Єрусалимської ікони в багатьох містах і селах Російської Півночі.
У 1571 році цар Іван Грозний переніс ікону в Московський Успенський собор, де вона шанувалася поряд з Володимирською іконою Божої Матері.
Під час навали Наполеона в 1812 році, Єрусалимська ікона зникла. Яким чином вона опинилася в Гробниці Пресвятої Богородиці в Єрусалимі – на жаль, невідомо, проте святий образ і донині зберігається там.
Святкування на честь Єрусалимської ікони Пресвятої Богородиці відбувається 25 жовтня.
Ця ікона є чудотворною. Відомо багато випадків позбавлення від різних хвороб, але найбільше молитва до Єрусалимської Божої Матері допомагає при захворюваннях очей, аж до сліпоти, від паралічу. Перед святим образом просять про захист від стихійних лих, особливо від пожеж, від нападу ворогів на державу.
За матеріалами: Церква.info