сьогодні
22
листопада 2024
Проповідь на Різдво Христове.
6 січня 2023
Dubnosobor

 В ім’я Отця і Сина і Святого Духа! 

Христос народився! Славімо Його!

Улюблені у Христі браття і сестри, великої радості і Божої благодаті сповнені у ці святкові різдвяні дні серця православних християн всього світу. «Бог явився у плоті» і в цьому явлені, за словами апостола: «з’явилася велика благочестя тайна». Сьогодні ми святкуємо Різдво Христове – велике свято Божественної любові до людства, свято миру і благовоління Божого. За думкою святителя Григорія Чудотворця, єпископа Неокесарійського, «У великий день, який сьогодні святкуємо, сокрушені кайдани, посоромлений сатана, всі демони повернені до втечі, всеруйнуюча смерть замінена життям, відкритий рай разбійнику, прокляття претворені на благословення, всі гріхи прощені, вигнане зло, прийшла істина, промови, сповнені благочестя і любові до Бога, сповістили весь світ, насаджені нрави чисті і непорочні, чеснота оселилась на землі. Ангели з людьми ввійшли у спілкування, і люди насмілюються бесідувати з Ангелами. Чому і для чого відбулось все це? Тому, що Бог зійшов у світ і людство піднесене до Небес.»(Слово на Різдво Христове).

Господь схилив небеса, зійшов на землю, втілився від Святого Духа і Приснодіви Марії, прийняв і оновив людську природу, відновив повноту спілкування між Богом і людиною.

Святий праведний Іоанн пресвітер Кронштадтський говорить: «Слово стало плоттю, тобто Син Божий, співбезначальний Богу Отцю і Духові Святому, став людиною, втілившись від Духа Святого і Марії Діви. Дивне, жахливе і спасительне Таїнство! Безначальний – прийняв початок за людською природою, безтілесний – став плотоносцем, Бог – людиною, не перестаючи бути Богом: неприступний, перед Яким, тремтять Серафими і Херувими, лиця закривають, – для всіх доступний в образі раба … О, безмірне милосердя Боже! О, невимовна премудрість Божа! О, чудо, що жахає не тільки розум людський, але й ангельський! Віддаймо славу Богу!»(Слово на Різдво Христове).

Сьогодні ми промовляємо ангельське славослів’я: “Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!» (Лк. 2, 14), тому що ніякими людськими словами неможливо виразити благоговіння кожного християнина перед Боговтіленням – цим великим Таїнством любові Божої. Воістину, нині «небо і земля пророчо нехай звеселяться, Ангели і люди духовно нехай виспівують про те, що Бог у плоті явився … Ми ж хвалу негідними устами ангельски Йому принесімо» (Стихира на літії, глас 1).

Прославляючи велике чудо Боговтілення, ми усвідомлюємо, що, з пришестям у світ Христа Спасителя, людині була дарована благодатна можливість подолати свою гріховну застарілість, усвідомити Бога своїм Отцем, що благословляє і просвіщає нас, бо, як сказав Спаситель світу: «Я з вами по всі дні, до кінця віку» (Мф. 28, 20). Саме тому, співаючи урочисті різдвяні піснеспіви, ми звертаємо свій погляд на минулий рік благості Божої, дякуємо Господу і молитовно просимо Його благословення.

Євангельська звістка, про те що «народився в місті Давидовім Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2, 11), незважаючи на хід століть, зберігає незмінною свою новизну і радість. Це звістка віри, що закликає нас до життя у Христі, тож «скиньмо з себе всякий тягар і гріх, який нас обплутує,і з терпінням підемо на подвиг, який чекає на нас, дивлячись на Начальника й Виконавця віри Ісуса» (Євр. 12, 1-2) бо, за словом Божественного Спасителя, «без Мене не можете робити нічого» (Ін. 15, 5). Це звістка надії, бо той чоловік «блаженний … у кого надія на Господа, Бога його» (Пс. 145, 5), тому що через Різдво Христове, «виправдавшись вірою, ми маємо мир з Богом» (Рим. 5, 1). Це звістка любові, бо «… ні смерть, ні життя, ні Ангели, ні Начала, ні Сили, ні теперішнє, ні майбутнє, ні висота, ні глибина, ані інше яке створіння не зможе відлучити нас від любові Божої, яка в Христі Ісусі, Господі нашому» (Рим. 8, 38-39).

Улюблені, ми покликані бути свідками Христовими перед світом. Сучасне людство має велику потребу у просвітленні світлом вчення Христового, бо лише тільки це світло може вивести його з безодні брехні, злоби і страждання.

Через наше свідоцтво любові Христової ми можемо явити світові справжні, а не суєтні цінності: взаємодопомогу замість егоїзму, милосердя замість жорстокості, правду замість брехні, відкритість, терпіння і висоту істинної віри замість взаємної ненависті, забобонів і самовдоволеного фанатизму.

Нехай же Народжений Богомладенець Христос осіняє нас Своєю вседіючою благодаттю для здійснення справ благочестя, нехай та Божественна любов, яка сповна засяяла у Вифлеємі Юдейському наповнює наші душі цією найбільшою Хистиянською чеснотою, щоб, керовані, як волхви зорею Благодаті Божої, прийшли до бажаної для кожного християнина пристані – Царства Небесного, і щоб, подібно до пастухів, поклонились Різдву Христовому разом з Ангелами прославляючи явлення Сина Божого. Амінь.

протоієрей Миколай Капітула,
магістр богослів’я, викладач РДС,
клірик Свято-Покровського собору м. Рівне

rivne-cerkva