Справді, настає найблагодатніша пора церковного року, час Великого посту. Цієї пори всі християни чекають з нетерпінням. Кожен знає, що це найкращий час для очищення душі, для покаяння. Настає час, коли кожен може серцем відчути Божу ласку, коли приймаються всі наші молитви й моління. Царство Боже близьке тепер до кожного, хто служить Богові в правді та святості. Постові радуються святі пророки, апостоли й мученики, тому, що всі вони з невтомною ревністю подвизалися в ньому.
Сам Спаситель наш тримав піст і навчив нас, як повинні поститися, вести боротьбу з лукавим, адже «рід цей виганяється тільки молитвою й постом» ( Мт. 17:21) і за його допомогою перемагати в собі силу диявольську – гріх.
Одного разу приступили до Ісуса учні Іоанові й кажуть: «Чому постимо ми й фарасеї, а учні Твої не постять?» Ісус же промовив до них: «Чи можуть постити гості весільні, поки з ними ще є молодий? Але прийдуть ті дні, коли заберуть молодого від них, – тоді постити будуть вони ( Мт.9:14-15).
Ще повчає нас Апостол Павло: «Прославляйте Бога в душах ваших і тілах ваших». Саме завдяки цим словам ми розуміємо, що людина досягне певної досконалості і взаємодії душі з тілом. Піст людині потрібен для того, щоб підкорити тіло душі та розумові, щоб не царствувало воно над душею усіма своїми нечистими пристрастями. Як ми знаємо найголовніша мета посту – духовне зростання через підкорення тіла духові.
Щоб посилити в християн настрої побожності й бажання відвідувати храми. Церква закликає їх утримуватися в час посту від усього щоб суперечило настроям покаяння, смирення, духовної зосередженості і жалю за гріхи.
Починаючи Великий піст: у чотири дні першої седмиці на Великому Повечер’ї читається Канон Преподобного Андрія Критського. По понеділках, вівторках і четвергах Святої Чотиридесятниці літургії не звершується. Відправляти повну Літургію дозволяється тільки в суботу і неділю, та ще в дні особливих свят.
Проте, щоб довгочасним позбавленням святих Дарів не послаблювати духу віруючих, Церква Христова дозволила в середу і п’ятницю кожного тижня Чотиридесятниці, а також у перші три дні Страстного тижня відправляти Літургію Ранішосвячених Дарів, яка звичайно поєднувалася з вечірнім богослужінням.
В Святий Великий піст людина повинна перебувати в молитві, Святій Сповіді, Святому Причасті, щоб душа могла осягнути блаженство в Царстві Божому. Саме тому Свята Церква закликає своїх дітей – християн православних дотримуватися посту, як засобу, необхідного для духовного зростання та укріплення в доброчесності. Амінь.