і всією душею твоєю, і всією думкою твоєю!
Люби ближнього свого, як самого себе!
Саме ці дві заповіді є основою життя кожного християнина. Святий Апостол і Євангелист Іоан Богослов – яскравий взірець виконання цих заповідей. Через безмежну, віддану та щиру любов до Господа та ближніх, Свята Церква називає його «Апостолом любові». Саме цією чеснотою пронизані усі його писання, основна думка яких зводиться до поняття, що «Бог є Любов» (1 Ін. 4:8).
Будучи ще зовсім молодим юнаком, Іоан разом із своїм старшим братом Яковом був покликаний Господом нашим Ісусом Христом до апостольського служіння. Залишивши батька, брати ідуть за Спасителем. Після покликання він стає одним із трьох учнів, яких Господь особливо наблизив до Себе. Саме Іоан був присутній при воскресінні дочки Яіра, був свідком Преображення Господнього на Фаворі, був одним із присутніх у Гефсиманському саду на молитві Спасителя про чашу.
Коли ж наблизився час Христових страждань, то всі учні, окрім Іоана, повтікали, навіть Петро, тричі відрікшись від Спасителя, тікає. Апостол Іоан, улюблений учень, слідував за Господом, коли Месію зв’язаного вели з Гефсиманського саду на суд беззаконних первосвящеників; він присутній при допитах свого Вчителя і невідступно слідує за Ним аж на гору Голгофу. Біля підніжжя Хреста євангелист чує слова розіп’ятого Господа, звернені до Пречистої Діви Марії: «Жоно – це син Твій», а потім і до нього: «Це Мати твоя» (Ін. 19, 26-27). Сам Христос заповідає йому піклуватися Божою Матір’ю.
Після сходження Святого Духа на апостолів, Іоан Богослов присвятив своє життя, як і інші учні Христові, проповіді Слова Божого. На долю Святого випало багато випробувань: був арештований, засуджений, його намагалися стратити, був у засланні, але ніколи не похитнувся у своїй вірі, надії та любові до Господа. Він єдиний з-поміж усіх апостолів помер природною смертю і був з тілом забраний на Небо.
Для нашого духовного зростання Святим Апостолом і Євангелистом було написано три Соборних послання, в яких кожен може почерпнути для себе надзвичайно важливий урок, а саме: яка має бути любов, як людина за допомогою чеснот і молитви може побороти диявола. У засланні на острові Патмос Іоан Богослов отримує від Бога особливі одкровення про кінець світу, які описує у останній книзі Святого Письма – Апокаліпсис. Читаючи рядки цієї книги, страх і трепет повинен переповнювати наші серця, бо саме тут описаний Страшний суд, про який так багато сказано у Святому Письмі, зокрема розподіл праведників та грішників. Після повернення із заслання, апостолом було написано ще й Святе Євангеліє, яке є доповненням до інших трьох Євангелій: Матфея, Марка та Луки.
Господь наш Ісус Христос своїм прикладом показав, як слід жити справжньому християнину. Дав ті настанови, без яких спасіння є неможливим. Однією із основних заповідей, яку Він заповів –любов, бо без неї все у цьому світі пропаде. Через Свою любов до нас Спаситель прийшов у світ, постраждав за наші гріхи і був розіп’ятий, як останній злочинець. Світ зненавидів Господа, але Христос своїм послідовникам сказав: «Якщо світ вас ненавидить, знайте, що Мене перше, ніж вас, зненавидів…Якщо Мене гнали, то гнатимуть і вас» (Ін. 15:18-20). Ось, дорогі у Христі, ті слова, які сповнились у житті багатьох праведників, а зокрема, і у житті Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова. Проте незважаючи на різноманітні випробування, вони не відступили від Істини, а цією Істиною є Бог.
Нехай Господь, за молитвами Святого Апостола і Євангелиста Іоана Богослова, укріпить всіх у незламній і щирій любові, непохитній вірі та міцній надії, щоб кожен міг осягнути тих спасительних істин і Царства Небесного. Амінь.