сьогодні
21
листопада 2024
Про Храм

Окрасою старовинного Дубна, осередком духовності є Свято-Іллінський собор, який розташований на центральній магістралі міста, чудово доповнюючи адміністративно-житловий ансамбль.

image

Спорудження нової кам’яної церкви розпочалося 29 червня 1902 року настоятелем приходу отцем Корнійовичем, котрий довів будівництво до половини, а продовжив і завершив його о. Євгеній ( за матеріалами періодичного видання «Почаївський листок», 31 травня 1912р).

image (5)

На будівництво використовувались добровільні внески і субсидіїї Священного синоду в сумі 8800 рублів. Цікавим є той факт, що кошти на будівництво собору були обіцяні царем Олександром ІІІ, який був у Дубні в 1890р., з нагоди відкриття Тараканівського форту. Але через неуважність царських секретарів, на обіцяні гроші, кажуть, збудовано храм у Дублянах, теперішнього Демидівського р-н., ( колишній Дубенський повіт). Тому дубенчанам довелося за власний кошт зводити свою святиню. Були пожертви на будівництво храму і від заможних міщан Дубна. Відомості про це зафіксовано у «Волинських Єпархіальних Відомостях». Зокрема, у Н№4 за 1891 р., говориться, що міщанин м.Дубна Дмитро Мержевський зробив пожертву на Свято-Іллінську церкву грошима і речами на суму більше 150 рублів. За свідченнями старожилів, серед тих, хто вніс пожертву на храм, були Федір Кучеровський ( власник аптеки на розі теперішніх вулиць Кирила і Мефодія та Свободи) та Єльберт, власник хмілярні по вул. Городній. Сума їхнього добровільного внеску 2000 золотих червінців. Брав участь у будівництві та давав пожертву на храм дубенчанин Христофор Зубчинський. Під час будівництва дзвінниці столярними роботами керував дубенчанин Михайло Шептинський.

image (4)image (2)

Свого часу церкві належав цегельний завод, який був зданий по контракту в оренду на 3 роки з оплатою на неї 300 рублів в рік. Ці кошти також витрачалися на потреби будівництва.  У 1908 році 9 травня Свято-Іллінський храм був освячений архієпископом Волинським і Житомирським Антонієм. Згідно з розпорядженням Священного Синоду (указ від 31 серпня 1909 року), Свято-Іллінська церква була перейменована в собор.

image (1)

При храмі ще у 1892 році була відкрита церковно-приходська школа. У 1908 році у ній навчались 54 хлопчики і 47 дівчаток.

У якому стилі була збудована дерев`яна  церква, невідомо. Архітектурна стилістика нинішнього храму цілком відповідає канонічним рамкам неросійського стилю. П`ятиверха, п`ятикутна цегляна споруда з прилягаючою із півночі дзвіницею, збудованою у російсько-візантійському стилі. Є два входи до церкви – з півночі і заходу. Головний вхід – з півночі, з центральної вулиці міста. Це зумовило її дещо незвичну орієнтацію, не характерну для Православних храмів.

199368747_341798497384013_6006232235050685431_n

У 1914 році австрійські війська захопили частину Дубна. Вони зневажливо ставилися до християнських святинь. Вже після вигнання чужинців, у купах сміття було знайдено частину ікон, окремі були порубані, порізані. Зникло багато цінних образів. Невідомо, де знаходилась у той час дорогоцінна Благодатна ікона Богоматері, в перлах, яка була подарована князем Костянтином Острозьким спочатку Дубенському Спаському, потім передана Чеснохресному монастиреві, згодом – Іллінському собору. В той час  багато церковних цінностей, дзвонів ,ікон зникло назавжди.

IMG-57fe88c099f933439d7ada9cfefa0b94-V

Проте, одна унікальна ікона, ще з епохи середньовіччя, дивом уціліла. Це – ікона пророка Іллі з житієм ХVІ ст.. У 1994 році її було передано у фонд Державного історико-культурного заповідника міста Дубна. Згодом вона була реставрована у Львові і зараз знаходиться в каплиці на честь Святого Пророка Іллі, яка утворена при Державному заповіднику Дубенський замок.

20210729_223817

Серед видатних священнослужителів Іллінського собору –усім відомий фітотерапевт Михайло Андрійович Носаль, який служив у соборі з1923 по 1933 роки з настоятелем Карвовським. Усе своє життя присвятив служінню Богу та Іллінському собору протоієрей Арсеній (у миру- Арсеній Іванович Христюк), за що був неодноразово нагороджений церковними відзнаками.

У2007 році протоієрей Арсеній відійшов до Бога, але його проповіді залишилися у серцях молодих і літніх віруючих.

Невід`ємною складовою богослужіння є церковний хор, який має свої міцні традиції супроводу служб, приурочених різним святам. За період існування храму склад хору неодноразово змінювався. У 1920-30 роках регентом собору був відомий композитор І. Новохацький, який залишив після себе багато церковних партитур.

20210421_210132

Ще з давніх-давен значення православних храмів у житті нашого народу було надзвичайно великим. Саме у церквах та монастирях, разом з духовним збагаченням віруючих, йшов процес культурно-освітнього  становлення народу. Яскравим свідченням цього є наше місто Дубно, та Свято-Іллінський собор.